Αρχική σελίδα Σύνδεσμοι

Σύνδεσμοι

Χρήσιμοι σύνδεσμοι

• Openbook - Ανοιχτή λογοτεχνία στο διαδίκτυο

Δικτυακός τόπος με πρόσβαση σε βιβλία ψηφιακής μορφής (υπάρχουν - και - δεκάδες βιβλία παιδικής λογοτεχνίας τα οποία διανέμονται ελεύθερα, νόμιμα και φέρουν άδεια Creative Commons).

Όλα τα σχολικά εγχειρίδια σε ψηφιακή μορφή.

Σύνδεσμοι Προσφοράς Εκπαιδευτικού Υλικού

Η επίσημη διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

Σχολικός Εκπαιδευτικός Δικτυακός Ιστός Αιγαίου. Εμπεριέχει μεταξύ άλλων φύλλα εργασίας για όλες τις τάξεις του δημοτικού.

Πρόκειται για μια εξαιρετική προσπάθεια εκπαιδευτικού του τμήματος ένταξης στο 21ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών ,που προσφέρει εκπαιδευτικό υλικό για το τμήμα ένταξης και την Α΄ δημοτικού.

Διδακτική των Μαθηματικών

Συλλογή ταινιών από τάξεις στις οποίες αναδεικνύονται αποτελεσματικοί τρόποι διδασκαλίας των μαθηματικών

Καινοτόμες Δράσεις - Σχέδια εργασίας

Ηλεκτρονικά βιβλία στα οποία παρουσιάζονται τα ελληνικά μουσεία.

Φυσικές Επιστήμες

• PhET - Προσομοιώσεις (Πανεπιστήμιο Κολοράντο)

Διασκεδαστικές, διαδραστικές, στηριζόμενες σε έρευνα επιστημονικές προσομοιώσεις φυσικών φαινομένων από το έργο PhET? του Πανεπιστημίου του Κολοράντο (μεταφρασμένες στα ελληνικά).

Δικτυακός τόπος με "εργαλεία" για τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών, τα οποία παρουσιάζονται κατά θεματικές ενότητες.

Μαθηματικά

Ιστοχώρος με διαδραστικές δραστηριότητες για τον πολλαπλασιασμό. Για παράδειγμα δοκιμάστε την ομαδική δραστηριότητα Grand Prix (Γ' τάξη).

Ιστοχώρος με ενδιαφέρουσες διαδραστικές δραστηριότητες για τον πολλαπλασιασμό. Για παράδειγμα δοκιμάστε τη δραστηριότητα για τα κλάσματα, τους δεκαδικούς και τα ποσοστά (Στ' τάξη).

Δικτυακός τόπος με άφθονο υλικό για τη διδασκαλία ενοτήτων των Μαθηματικών.

Εικονική ξενάγηση στο λόφο της Ακρόπολης

Εικονική ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης.

Γεωγραφία